VINKORT

VINE SERVERET GLASVIS2
MOUSSERENDE
PET NAT & CHAMPAGNE3
HVIDVIN
LOIRE4
CHABLIS & BOURGOGNE4-7
JURA & SYDFRANKRIG8
TYSKLAND9
ITALIEN & SPANIEN10
USA & AUSTRALIEN10
ORANGE & ROSÉ11
RØDVIN
LOIRE12
BOURGOGNE12-17
BEAUJOLAIS & JURA17
RHÔNE18
BORDEAUX19
PIEMONTE20-21
TOSCANA & SICILIEN22
SPANIEN23
USA & AUSTRALIEN24
SØD VIN25
DET GODE KØB26
VINE MARKERET MED *
KAN FREMSTÅ MINDRE KLASSISKE END NORMALT ANTAGET

VINE SERVERET GLASVIS

Mousserende
2018 Els Vinyerons "Pergadeu", Catalonien, Cava95
NV A.D. Coutelas "Origin", Montagne de Reims, Champagne125
Hvidvin
2020 Loersch "Altärchen" Riesling Kabinett trocken, Mosel90
2020 Domaines Des Vieux Pruniers, Sauvignon Blanc, Sancerre100
2018 Domaine d'Orfeuilles "Silex", Chenin Blanc, Vouvray110
2018 Alice & Olivier De Moor "Le Vendangeur Masque", Bourgogne145
Orange
2020 Aphros Phaunus "Loureiro - Amphora", Lima, Vinho Verde110
Rosé
2020 Heinrich "Naked Rosé", Blaüfrankisch, Neusiedlersee, Østrig85
Rødvin
2019 Envínate "Lousas", Mencia, Ribera Sacra95
2014 Oddero, Langhe Nebbiolo, Piemonte115
2017 Arnot-Roberts "El Dorado", Gamay Noir, Healdsburg, Californien130
2018 Whistler, Pinot Noir, Sonoma Coast, Californien140
Sød vin
2018 Weingut Seehof, Westhofen Auslese "Fass 10", Rheinhessen95
2019 Châteaux de Passavant, Coteaux de Layon, Loire100
2019 Giovanni Almondo "Brachetto", Alba85
1999 Justinos, "Colheita", Madeira140
2007 Dow's, "Colheita", Port130

MOUSSERENDE

PET NAT
2020 Phaunus, Brut, Lima, Vinho Verte500
CHAMPAGNE
Négoce producers - NM
2008 Louis Roederer "Cristal - Rosé", Brut, Reims3750
NV Krug "Grande Cuvée 169th Èdition", Reims2000
2004 Krug, Brut, Reims2750
2012 Perrier-Jouët "Belle Epoque", Brut, Epernay1600
NV Pol Roger "Reserve", Brut, Epernay750
2013 Pol Roger "Blanc de Blanc", Brut, Epernay1100
2012 Pol Roger "Blanc de Blanc", Brut, Epernay1100
1996 Bollinger "R.D", Extra Brut, Aÿ4000
1976 Bollinger "R.D", Extra Brut Aÿ6500
1996 Salon "Le Mesnil", BdB, Brut, Le Mesnil-Sur-Oger7500
Grower producers - RM
NV Chartogne-Taillet "Sainte Anne", Brut, Merfy750
NV Frédéric Savart "Bulle de Rosé", Extra Brut, Écueil950
NV Jules Brochet "Prémice", Brut Nature, Taissy850
2007 Léclapart "L'Apôtre", BdB, Extra Brut, Trépail1500
NV Bourgeois-Diaz, "BD'3C", Brut Nature, Crouttes-sur-Marne750
NV Georges Laval "Cumières", Brut Nature, Cumières1250
2015 Benoit Marguet "Shaman", Extra Brut, Ambonnay850
2010 Benoit Marguet "Sapience", Brut Nature, Ambonnay1950
2014 Benoit Marguet "Cramant", BdB, Brut Nature, Cramant1100
NV Laherte Frères, BdB, Brut Nature, Chavot850
NV Laherte Frères, Rosé de Meunier, Extra Brut, Chavot900
2010 Michel Gonet "3 Terroirs", BdB, Extra Brut, Avize800
2007 Agrapart "Experience 07", BdB, Brut Nature, Avize1900
NV Stéphane Regnault "Lydien º29", BdB, Extra Brut, Oger850
NV Stéphane Regnault "Lydien º14", BdB, Extra Brut, Oger 1,5L1700
NV Stéphane Regnault "Mixolydien º29", BdB, Extra Brut, Oger850
NV Stéphane Regnault "Mixolydien º14", BdB, Extra Brut, Oger 1,5L1700
(2014) Vouette ét Sorbee "Blanc d'Argile", Brut Nature, Buxières-Sur-Arce1200
NV Demarne Frison "Lalore", BdB, Brut Nature, Ville-Sur-Arce900
NV Demarne Frison "Portlandia", Brut Nature, Ville-Sur-Arce900
NV Charles Dufour "Orange Sanguine", Rosé, Extra Brut, Landreville *850
NV Ruppert-Leroy "Fosse-Grely", Brut Nature, Essoyes900
NV Drappier "Sans Ajout De Soufre", BdN, Brut Nature, Urville900

HVIDVIN

FRANKRIG
LOIRE
2014 La Fèrme de la Sansonnière "La Lune", VdF700
2018 Chateau Yvonne, Saumur650
2015 Domaine du Collier "La Charpentrie", Saumur850
2019 Arnaud Lambert "Clos de Midi - Brézé", Saumur500
2018 Taille aux Loups "Clos du Mosny", Montlouis-sur-Loire600
2019 Sébastien Riffault "Les Quarterons", Sancerre550
BOURGOGNE
Chablis
2018 Alice & Olivier De Moor "Mont de Milieu" 1.Cru950
2018 Alice & Olivier De Moor "Vau de Vey" 1.Cru950
2017 François de Nicolay "Vau de Vey" 1.Cru750
2019 Patrick Piuze "Terroir Découverte"550
2019 Patrick Piuze "Les Forêts" 1.Cru850
2019 Patrick Piuze "Butteaux" 1.Cru900
2018 Patrick Piuze "Butteaux" 1.Cru900
2019 Patrick Piuze "Bougros" Grand Cru1000
2019 Patrick Piuze "Blanchot" Grand Cru1100
2018 Patrick Piuze "Blanchot" Grand Cru1100
2019 Philippe Pacalet "Beauroy" 1.Cru1250
2012 William Fèvre "Montée de Tonnerre" 1.Cru950
2013 William Fèvre "Vaudésir" Grand Cru1300
2010 William Fèvre "Bougros" Grand Cru1300
2018 Domaine Dauvissat800
2011 Domaine Dauvissat "Vaillons" 1.Cru1300
2018 Domaine Raveneau "Butteaux" 1.Cru 1,5L4000
Bourgogne Aligoté
2019 Phillippe Pacalet750
2017 Antonie Petitprez "Les Valendons"625
2017 Jean-Claude Ramonet "Bouzeron"700
Bourgogne Blanc
2019 Nicolas Faure "Hautes-Côtes-de-Beaune"650
2019 Domaine Poul Pillot700
2017 Laurent Ponsot825
2018 Domaine Roulot900
2019 Domaine Fourrier900
2018 Domaine Ramonet850
2018 Domaine Leflaive900
Corton-Charlemagne
2016 Philippe Pacalet, Grand Cru2250
2015 Philippe Pacalet, Grand Cru2100
2014 Philippe Pacalet, Grand Cru2000
2013 Philippe Pacalet, Grand Cru2000
Meursault
2017 Vincent Bouzerau800
2018 Christophe Jolivet "Clos du Cromin"900
2019 Jean-Marc Boillot950
2018 Domaine Montille "Les Poruzots" 1.Cru1300
2017 Domaine Montille "Les Poruzots" 1.Cru1300
2016 Domaine Montille "Les Poruzots" 1.Cru1300
2019 Philippe Pacalet1500
2019 Philippe Pacalet "Les Perrières" 1.Cru2000
2019 Domaine Bernard-Bonin1400
2019 Domaine Bernard-Bonin "Les Genevrières" 1.Cru2200
2016 Domaine Roulot "Clos des Boucheres" 1.Cru2250
2012 Domaine Roulot "Clos des Boucheres" 1.Cru3250
2018 Domaine Lafon "Goutte d'Or" 1.Cru 2500
2015 Domaine Lafon "Goutte d'Or" 1.Cru 2500
2018 Domaine Lafon "Charmes" 1.Cru2800
2011 Domaine Lafon "Charmes" 1.Cru3200
2018 Domaine Lafon "Perrières" 1.Cru2800
Puligny-Montrachet
2015 Jacques Carillon950
2013 Jacques Carillon950
2016 Château de Puligny995
2015 Château de Puligny995
2014 Château de Puligny995
2016 Château de Puligny "La Garenne" 1.Cru1200
2015 Château de Puligny "La Garenne" 1.Cru1200
2014 Château de Puligny "La Garenne" 1.Cru1200
2013 Château de Puligny "La Garenne" 1.Cru1200
2016 Maison Montille "Les Champ Gains" 1.Cru1250
2017 Pierre Girardin "Les Folatieres" 1.Cru1400
2019 Frédéric Cossard1200
2018 Frédéric Cossard "Voitte"1200
2019 Philippe Pacalet1400
2017 Philippe Pacalet1250
2016 Philippe Pacalet1250
2014 Philippe Pacalet1200
2013 Philippe Pacalet1200
2018 Domaine Ramonet1300
2018 Domaine Ramonet "Les Enseigneres"1550
2018 Domaine Ramonet "Champs Canet" 1.Cru1800
2016 Domaine Leflaive1300
2017 Domaine Leflaive "Clavoillon" 1.Cru1800
2018 Domaine Leflaive "Les Folatieres" 1.Cru2300
Les Montrachets
2013 Château de Puligny "Chevalier-Montrachet", Grand Cru4000
2011 Château de Puligny "Chevalier-Montrachet", Grand Cru3750
2007 Château de Puligny "Chevalier-Montrachet", Grand Cru3000
2019 Domaine Fontaine-Gagnard "Bâtard-Montrachet", Grand Cru3500
2019 Domaine Fontaine-Gagnard "Criots-Bâtard-Montrachet", Grand Cru3500
2019 Domaine Fontaine-Gagnard "Le Montrachet", Grand Cru7000
2014 Etienne Sauzet "Bienvenues Bâtard-Montrachet", Grand Cru5000
2015 Etienne Sauzet "Chevalier-Montrachet", Grand Cru5000
2015 Etienne Sauzet "Montrachet", Grand Cru6500
2015 Domaine Lafon "Montrachet", Grand Cru15000
2018 Domaine Ramonet "Bâtard-Montrachet", Grand Cru7000
2017 Domaine Ramonet "Bâtard-Montrachet", Grand Cru5500
2016 Domaine Ramonet "Bâtard-Montrachet", Grand Cru5000
2014 Domaine Ramonet "Bâtard-Montrachet", Grand Cru5500
2018 Domaine Leflaive "Bienvenues Bâtard-Montrachet", Grand Cru5000
2017 Domaine Leflaive "Bienvenues Bâtard-Montrachet", Grand Cru4500
2018 Domaine Leflaive "Bâtard-Montrachet", Grand Cru5000
2017 Domaine Leflaive "Bâtard-Montrachet", Grand Cru4500
2017 Domaine Leflaive "Chevalier-Montrachet", Grand Cru6000
2013 Domaine Leflaive "Chevalier-Montrachet", Grand Cru5500
2002 Domaine Leflaive "Chevalier-Montrachet", Grand Cru7500
Chassagne-Montrachet
2017 Bader-Mimeur750
2017 Domaine Michel Niellon "Maltroie" 1.Cru1000
2015 Guy Amiot850
2014 Philippe Pacalet1200
2018 Domaine Montille995
2017 Domaine Montille995
2016 Henri Germain "Morgeot - Les Fairendes" 1.Cru1100
2018 Domaine Ramonet1200
2018 Domaine Ramonet "Clos du Cailleret" 1.Cru1700
2016 Domaine Ramonet "Clos du Cailleret" 1.Cru1700
2018 Domaine Ramonet "Les Ruchottes" 1.Cru2000
2018 Domaine Ramonet "Les Vergers" 1.Cru1600
2015 Domaine Ramonet "Les Vergers" 1.Cru1600
2018 Domaine Ramonet "Les Morgeot" 1.Cru1500
Saint-Romain
2016 Alain Gras700
2018 Domaine Chassorney "Combe Bazin"800
Saint-Aubin
2019 Marc Colin "Luce"700
2017 Henri Prudhon "Le Ban"550
2016 Domaine Sylvain Langoureau650
2017 Joseph Colin "Compendium"700
Rully
2018 Jean Chartron "Montmorin"650
JURA
Arbois
2017 Lucien Aviet "Cuvée Les Docteurs", Melon À Queue Rouge (Chardonnay)650
2018 Renaud Bruyère & Adeline Houillon "Les Tourillons"995
2015 Joseph Dorbon "Cuvèe des Moyne"750
2014 Joseph Dorbon "Cuvèe des Moyne"750
2019 Bénédicte & Stéphane Tissot "Patchwork", Chardonnay600
2017 Bénédicte & Stéphane Tissot, Savagnin (Oxi)750
2017 Bénédicte & Stéphane Tissot "En Amphôre", Savagnin *850
Vin Jaune
2010 Lucien Aviet "Bacchus" 62,5CL900
2009 Berthet-Bondet "Chateau Chalon" 62,5CL900
2009 Joseph Dorbon 62,5CL900
2007 Peggy Buronfosse 62,5CL1000
2005 Philip Bornard 62,5CL1300
SYDFRANKRIG
2016 Domaine Gramenon "La Vie on y Est", Côtes-du-Rhône *450
2016 Château Grillet, Côtes-du-Rhône900
2019 Domaine Jamet, "Vernillon" Condrieu950
2018 Domaine Jamet, "Vernillon" Condrieu950
2017 Mas Jullien "Pays d'Hérault", Terrasas de Larzac600
2014 Domaine de la Dourbie "Mala Coste" Languedoc450
2008 Domaine de la Dourbie "La Grande Cuvée" Languedoc600
TYSKLAND
Mosel
2016 Willi Shaefer "Graacher Himmelreich" Spätlese550
2016 Willi Shaefer "Wehlener Sonnnenuhr" Spätlese600
2015 Willi Shaefer "Graacher Domprobst" Spätlese600
Saar
2020 Hofgut Falkenstein "Krettnacher Auf dem Hôlzchen" Kabinett trocken, (A.P.21)600
2020 Hofgut Falkenstein "Krerrnacher Euchariusberg" Kabinett, (A.P.12)600
2020 Hofgut Falkenstein "Krettnacher Euchariusberg" Spätlese, (A.P.13)700
2020 Hofgut Falkenstein "Niedermenninger Herrenberg" Spätlese feinherb, (A.P.3)600
Nahe
2019 Schäfer-Fröhlich "Riesling Trocken"400
2018 Schäfer-Fröhlich "Vulkangestein"550
2019 Schäfer-Fröhlich "Felseneck" GG950
2014 Schäfer-Fröhlich "Felseneck" GG950
Rheinhessen
2019 K. P. Keller "Riesling Trocken"450
2018 K. P. Keller "Von der Fels"600
Rheingau
2018 Georg Breuer "Rauenthal"425
2018 Georg Breuer "Terre Montosa"600
2011 Georg Breuer "Roseneck"750
2018 Georg Breuer "Nonnenberg"900
ITALIEN
2019 Venica & Venica "Primarúl", Friulano, Friuli450
2019 Venica & Venica "Ronco delle Cime", Friulano, Friuli550
2019 Venica & Venica "L'Adelchi", Ribolla Gialla, Friuli500
2019 Venica & Venica "Ronco delle Mele", Sauvignon, Friuli650
SPANIEN
2016 Rafael Palacios "As Sortes", Valdeorras750
2019 Fedellos Do Couto "Conasbrancas", Ribeira Sacra500
2018 Envínate "Taganan Blanco", Tenerife500
USA
2016 Minimus, Chardonnay, Willamette Valley800
2015 DuMol, Chardonnay, Sonoma Coast1000
2017 Neely "Holly's Cuvee", Chardonnay, Santa Cruz Mountains800
2018 Talley "Rosemary's", Chardonnay, Arroyo Grande Valley850
2018 Whitcraft "Pence Ranch", Chardonnay, Sta. Rita Hills950
2017 Whitcraft "Presqu'ile Vineyards", Chardonnay, Santa Maria Valley950
AUSTRALIEN
2015 Yarra Yering, Chardonnay, Yarra Valley800
ORANGE
2012 Sébastien Riffault "Akmèniné", Sancerre *600
2018 Nicolas Jacob "Les Argales", Jura VdF *650
2018 Heinrich "Roter Traminer Freyheit", Neusiedlersee *650
2018 Radikon "Sivi", Friuli Venica *550
2018 Radikon "Slatnik", Friuli Venica *550
2013 Radikon "Jakot", Friuli Venica 0,5L *500
2013 Radikon "Jakot", Friuli Venica 1L *750
2013 Radikon "Ribolla", Friuli Venica 0,5L *500
2014 Bodegas Mengoba "Las Tinajas", Godello, Bierzo *500
2020 Phaunus "Loureiro - Amphora", Lima, Vinho Verde *550
ROSÉ
2017 Solveigs "ROSA von P", Pinot Noir, Rheingau500
2020 Heinrich "Naked Rosé", Blaufränkisch, Neusiedlersee400
2019 Tenuta di Aglaea "Rosato", Nerello Mascalese, Etna450
2018 Broc Cellars, Trousseau Gris, Californien *600

RØDVIN

FRANKRIG
LOIRE
2018 Domaine de la Butte "Haut de la Butte", Bourgueil500
2015 Château de Coulaine "Francs de Pieds", Chinon550
2017 Domaine Guiberteau "Les Chapaudaises", Saumur700
2015 Domaine du Collier "La Charpentrie", Saumur950
2015 Clos Rougeard, Saumur-Champigny2000
2015 Clos Rougeard "Les Poyeux", Saumur-Champigny2500
2015 Clos Rougeard "Le Bourg", Saumur-Champigny3200
BOURGOGNE
Hautes-Côtes-de-Nuits
2011 Yann Durieux "Les Grands Ponts" 1,5L2800
2017 Antonie Petitprez, "Champ Perdrix"650
2019 Emmanuel Rouget650
2017 Emmanuel Rouget650
Coteaux Bourguignons
2019 Nicolas Faure "Mes Gamay"650
Bourgogne Rouge
2019 Frédéric Cossard "Bedeau"700
2018 Frédéric Cossard "Bedeau - Qvevris" *750
2016 Domaine Coquard500
2015 Bruno Clavelier "Les Champs d'Argent"625
2016 Jean Grivot700
2017 Laurent Ponsot "Cuvée des Peupliers"750
2017 Francois Lamarche600
2019 Domaine Fourrier750
Gevrey-Chambertin
2015 Frederic Esmonin "Clos Prieur"700
2016 Domaine Duroché "Champ"850
2013 Méo-Camuzet Fréres et Souers950
2015 Hubert Lignier "La Perriere" 1.Cru1400
2019 Domaine Fourrier1300
2019 Domaine Fourrier "Cherbaudes" 1.Cru2000
2019 Domaine Fourrier "Champeaux" 1.Cru2000
2019 Domaine Fourrier "Combe aux Moines" 1.Cru2200
2018 Domaine Fourrier "Clos St. Jacques" 1.Cru4000
2016 Philippe Pacalet995
2015 Philippe Pacalet995
2019 Phillippe Pacalet "Ruchottes-Chambertin" Grand Cru4500
2018 Frédéric Cossard "Les Genevrières - Qvevris" *1200
2017 Maxime Cheurlin Noëllat "En Champs"1200
2017 Domaine Dujac "Aux Combottes" 1.Cru1900
2016 Domaine Dujac "Aux Combottes" 1.Cru1900
2014 Domaine Dujac "Aux Combottes" 1.Cru1900
2017 Armand Rousseau1700
2012 Henri Richard "Charmes-Chambertin" Grand Cru1800
2015 Bruno Clair "Clos de Beze" Grand Cru3000
2016 Benjamin Leroux "Mazoyeres-Chambertin" Grand Cru2250
2015 Domaine Ponsot "Chapelle-Chambertin" Grand Cru4500
2014 Domaine Ponsot "Griotte-Chambertin" Grand Cru4200
Morey-Saint-Denis
2016 Domaine Odul-Coquard "Les Crais-Gillon"800
2016 Domaine Coquard950
2015 Domaine Coquard950
2019 Domaine Fourrier "Clos Salon"1200
2014 Domaine Pierre Amiot "Les Ruchots" 1.Cru900
2012 Domaine Pierre Amiot "Clos de la Roche" Grand Cru1400
2018 Georges Roumier "Clos de la Bussière" 1.Cru1800
2017 Georges Roumier "Clos de la Bussière" 1.Cru1700
2016 Georges Roumier "Clos de la Bussière" 1.Cru1700
2014 Frédéric Cossard "Les Monts Luisants" 1.Cru1500
2016 Hubert Lignier995
2016 Hubert Lignier "Clos Baulet" 1.Cru1250
2015 Hubert Lignier "Clos Baulet" 1.Cru1200
2015 Hubert Lignier "La Riotte" 1.Cru1300
2018 Domaine Dujac1100
2017 Domaine Dujac1000
2015 Domaine Dujac1200
2017 Domaine Dujac 1.Cru1600
2016 Domaine Dujac 1.Cru1600
2014 Domaine Dujac 1.Cru1500
2018 Domaine Dujac "Clos de la Roche" Grand Cru3200
2018 Domaine Dujac "Clos Saint-Denis", Grand Cru3200
2016 Benjamin Leroux "Clos Saint-Denis" Grand Cru2750
2017 Domaine Clos de Tart "Clos de Tart" Grand Cru7000
Chambolle-Musigny
2015 Marchand "Les Sentiers" 1.Cru995
2016 Domaine Coquard995
2016 Philippe Pacalet1300
2015 Philippe Pacalet1100
2016 Philippe Pacalet 1.Cru1500
2015 Philippe Pacalet "Les Sentiers" 1.Cru1500
2014 Philippe Pacalet "Les Sentiers" 1.Cru1500
2018 Domaine Dujac1100
2015 Domaine Dujac1250
2018 Domaine Dujac "Bonnes Mares" Grand Cru3200
2017 Maxime Cheurlin Noellat1100
2019 Anne Gros "La Combe d'Orveau"1200
2018 Sylvian Cathiard "Le Clos de L'Orme"1500
2009 Jacques-Frédéric Mugnier1800
2017 Francois Bertheau 1.Cru1500
2017 Francois Bertheau "Les Amoureuses" 1.Cru4250
2016 Francois Bertheau "Les Amoureuses" 1.Cru3500
2018 Georges Roumier1600
2018 Georges Roumier "Cras" 1.Cru2200
2017 Georges Roumier "Bonnes Mares" Grand Cru6000
2012 Comte George de Vogüé2200
2009 Comte George de Vogüé2200
2008 Comte George de Vogüé2400
2017 Comte George de Vogüé "Musigny" Grand Cru6000
2006 Comte George de Vogüé "Musigny" Grand Cru 1,5L20000
Vougeot
2015 Hudelot-Noellat "Clos Vougeot" Grand Cru1950
2019 Anne Gros "Clos Vougeot - Le Grand Maupertui" Grand Cru2300
2016 Jean Grivot "Clos Vougeot" Grand Cru2400
2016 Laurent Ponsot "Clos Vougeot" Grand Cru4000
2012 Domaine Ponsot "Clos Vougeot" Grand Cru4500
2011 Domaine Ponsot "Clos Vougeot" Grand Cru4000
2014 Philippe Pacalet "Clos Vougeot" Grand Cru2800
2012 Domaine D'Eugénie "Clos Vougeot" Grand Cru3000
2018 Domaine du Comte Liger-Belair "Clos Vougeot" Grand Cru8000
Flagey-Échézeaux
2018 Domaine Dujac "Echezeaux" Grand Cru2700
2017 Domaine Arlaud "Echezeaux" Grand Cru2600
2017 Jean Grivot "Échezeaux" Grand Cru2800
2016 Jean Grivot "Échezeaux" Grand Cru2800
2019 Anne Gros "Echezeaux - Les Loachausses" Grand Cru2500
2016 Anne Gros "Echezeaux - Les Loachausses" Grand Cru2500
2018 Emmanuel Rouget "Echezeaux" Grand Cru3200
2018 Domaine du Comte Liger-Belair "Echezeaux" Grand Cru8500
2018 Domaine de la Romanée Conti "Échézeaux" Grand Cru7500
2017 Mongeard-Mugneret "Grand Echezeaux", Grand Cru3750
2018 Georges Noellat "Grands Echezeaux" Grand Cru6000
2017 Georges Noellat "Grands Echezeaux" Grand Cru6000
Vosne-Romanée
2015 Ambroise "Aux Damaudes"850
2017 David Duband900
2016 Domaine Odul-Coquard950
2017 Jean Grivot1000
2017 Arnaux-Lachaux1200
2016 Arnaux-Lachaux1100
2017 Arnaux-Lachaux "Hautes Mazieres"1300
2017 Hudelot-Noellat1100
2015 Hudelot-Noellat "Les Suchots" 1.Cru1900
2017 Hudelot-Noellat "Malconsorts" 1.Cru 1,5L6500
2016 Hudelot-Noellat "Romanée-St-Vivant" Grand Cru6500
2017 Francois Lamarche "Le Suchots" 1.Cru1500
2017 Francois Lamarche "Malconsorts" 1.Cru2000
2015 Domaine Bruno Clavelier "Aux Brulée" 1200
2014 Domaine Bruno Clavelier "Aux Brulée" 1200
2013 Domaine Bruno Clavelier "Aux Brulée" 1200
2015 Domaine Bruno Clavelier "La Combe Brulée" 1200
2014 Domaine Bruno Clavelier "La Combe Brulée" 1000
2015 Domaine Bruno Clavelier "Les Hautes Maizieres"1200
2014 Domaine Bruno Clavelier "Les Hautes Maizieres"1150
2015 Domaine Bruno Clavelier "Les Hauts de Beaux Monts" 1200
2014 Domaine Bruno Clavelier "Les Hauts de Beaux Monts" 1200
2015 Domaine Bruno Clavelier "Les Beaux Monts" 1.Cru1700
2014 Domaine Bruno Clavelier "Les Beaux Monts" 1.Cru1500
2017 Georges Noellat1500
2016 Georges Noellat1500
2017 Georges Noellat "Les Chaumes" 1.Cru1900
2016 Georges Noellat "Les Chaumes" 1.Cru2100
2017 Georges Noellat "Les Beaux Monts" 1.Cru2500
2018 Georges Noellat "Les Petit Monts" 1.Cru3500
2018 Georges Noellat "Les Petit Monts" 1.Cru 1.5L7000
2017 Georges Noellat "Les Petit Monts" 1.Cru3500
2016 Georges Noellat "Les Petit Monts" 1.Cru3500
2016 Meo-Camuzet1250
2018 Emmanuel Rouget1700
2018 Emmanuel Rouget "Cros Parantoux" 1.Cru7000
2018 Sylvian Cathiard1750
2017 Sylvian Cathiard1600
2018 Sylvian Cathiard "En Orveaux" 1.Cru3500
2016 Domaine de Montille "Aux Malconsorts" 1.Cru3500
2018 Domaine du Comte Liger-Belair "Aux Regniot" 1.Cru6000
2011 Domaine Leroy "Les Beaux Monts" 1.Cru20000
2019 Anne Gros "Richebourg" Grand Cru5500
2017 Anne Gros "Richebourg" Grand Cru5500
2017 Domaine de la Romanée Conti "Richebourg" Grand Cru19000
2018 Domaine de la Romanée Conti "La Tâche" Grand Cru25000
2017 Domaine de la Romanée Conti "La Tâche" Grand Cru23000
2015 Domaine de la Romanée Conti "La Tâche" Grand Cru23000
2014 Domaine de la Romanée Conti "La Tâche" Grand Cru23000
2001 Domaine de la Romanée Conti "La Tâche" Grand Cru25000
2018 Domaine de la Romanée Conti "Romanée-Saint-Vivant - Marey-Monge" Grand Cru19000
2017 Domaine de la Romanée Conti "Romanée-Saint-Vivant - Marey-Monge" Grand Cru19000
2013 Domaine de la Romanée Conti "Romanée-Saint-Vivant - Marey-Monge" Grand Cru19000
Nuits-Saint-Georges
2017 David Duband850
2015 Henri Gouges "Clos des Porrets St-Georges" 1.Cru995
2014 Henri Gouges "Clos des Porrets St-Georges" 1.Cru995
2015 Jean Grivot "Aux Lavières"1200
2016 Jean Grivot "Roncière" 1.Cru1800
2009 Jacques-Frédéric Mugnier "Clos de Marechale"1600
2018 Emmanuel Rouget1550
2016 Emmanuel Rouget1500
2014 Emmanuel Rouget1500
2019 Frédéric Cossard "Les Damodes"1400
2012 Frédéric Cossard "Les Damodes"1300
2019 Phillippe Pacalet "Aux Argillas" 1.Cru 1,5L2500
2018 Georges Noellat1000
2016 Georges Noellat1000
2015 Georges Noellat1100
2015 Georges Noellat "Aux Cras" 1.Cru1800
2016 Georges Noellat "Aux Boudots" 1.Cru1950
2017 Sylvian Cathiard "Aux Murgers" 1.Cru2000
2017 Hubert Lignier "Didiers" 1.Cru1800
2016 Hubert Lignier "Didiers" 1.Cru1800
2015 Hubert Lignier "Didiers" 1.Cru1800
2011 Domaine de Montille "Aux Thorey" 1.Cru1100
2011 Méo-Camuzet Frere et Soeurs "Les Perrieres" 1.Cru1350
2012 Méo-Camuzet Frere et Soeurs "Aux Argillas" 1.Cru1500
2017 Prieure Roch 1.Cru2250
2015 Prieure Roch "Clos De Corvées" 1.Cru4000
Corton
2015 Bruno Clavelier "Le Rognet" Grand Cru1750
2007 Maison Ambroise "Le Rognet" Grand Cru995
2008 Domaine de Montille "Clos de Roi" Grand Cru1400
Aloxe-Corton
1996 Camille Giroud "Les Vercots" 1.Cru995
Chorey-les-Beaune
2018 Emmanuel Rouget900
Beaune
2011 Domaine Bouchard "Beaune Teurons" 1.Cru750
2017 Georges Noellat "Clos de la Mignotte" 1.Cru1100
2017 Georges Noellat "Les Tuillevants" 1.Cru1100
Pommard
2017 Pierre Girardin "Les Charmots"1100
2017 Pierre Girardin "Les Epenots" 1.Cru1400
2015 Domaine de Montille "Les Rugiens-bas - Hubert" 1.Cru 1.5L3200
Volnay
1996 Camille Giroud995
2017 Pierre Girardin "Clos des Chênes"1200
2017 Arnaud Ente "Santenots" 1.Cru1400
2016 Arnaud Ente "Santenots" 1.Cru1400
2018 Domaine Lafon, "Champans" 1.Cru1500
2016 Domaine Lafon, "Champans" 1.Cru1500
2015 Domaine Lafon, "Champans" 1.Cru1500
2018 Domaine Lafon, "Santenots du Milieu" 1.Cru1500
2016 Domaine Lafon, "Santenots du Milieu" 1.Cru1500
2015 Domaine Lafon, "Santenots du Milieu" 1.Cru1500
2014 Domaine de Montille "Les Taillepieds" 1.Cru1500
Monthelie
2018 Domaine Lafon "Les-Duresses" 1.Cru950
2017 Domaine Lafon "Les-Duresses" 1.Cru950
Chassagne-Montrachet
2018 Domaine Ramonet850
2018 Domaine Ramonet "Morgeot" 1.Cru995
2017 Domaine Ramonet "Morgeot" 1.Cru995
Mercurey
2018 Frédéric Cossard800
BEAUJOLAIS
2017 Jean-Paul Thevenet, Morgon400
2019 Yvon Metras, Fleurie850
2017 Domaine de Fa, Fleurie500
2019 Julie Balagny "En Remont", Fleurie600
2015 Julie Balagny, Fleurie 1,5L1000
JURA
2018 Champ Divin, Pinot Noir, Côtes du Jura550
2019 Nicolas Jacob "Les Chazaux", Poulsard, Côtes du Jura700
2017 Joseph Dorbon "Les Bernardines", Pinot Noir/Poulsard, Arbois800
2018 Joseph Dorbon, Trousseau, Arbois800
2017 Tournelle "Trousseau de Corvées", Trousseau, Arbois650
2015 Tournelle "Cul du Brey", Trousseau/Syrah, Arbois550
RHÔNE
Côtes du Rhône & Vin de France
2017 Frank Balthazar VdF375
2019 Domaine Jamet550
2019 Domaine Jamet "Syrah"450
2018 Domaine Jamet "Syrah"450
2017 Alain Voge "Les Peyrouses"500
2019 August Clape "Le Vin des Amis" VdF600
2018 August Clape "Le Vin des Amis" VdF600
2019 August Clape750
2018 August Clape750
2015 Domaine Mazel "Cuvée Raoul" VdF 1,5L950
Côte-Rotie
2017 Jean-Luc Jamet "Terrasses"1100
2001 Guigal "La Mouline"3750
2018 Domaine Jamet1600
2016 Domaine Jamet1400
2015 Domaine Jamet1400
2014 Domaine Jamet1250
2013 Domaine Jamet1250
1999 Domaine Jamet2500
2005 Domaine Rene Rostaing1200
2011 Domaine Rene Rostaing "Landonne"1300
Saint-Joseph
2017 Alain Graillot600
(Crozes-)Hermitage
2017 Alain Graillot, Crozes-Hermitage 1,5L1100
2010 Chapoutier "Les Varonnieres", Crozes-Hermitage1000
2017 Marc Sorrel, Crozes-Hermitage650
2017 Marc Sorrel, Hermitage1500
Cornas
2012 Alain Voge "Les Vielles Vignes"1000
2018 Auguste Clape "Renaissance"1100
2015 Auguste Clape "Renaissance"1000
2011 Auguste Clape "Renaissance"1000
2018 Auguste Clape 1400
2017 Auguste Clape 1400
2015 Auguste Clape 1300
2014 Auguste Clape 1300
1987 Auguste Clape3000
2015 Thierry Allemand "Chaillot"1700
Châteauneuf-du-Pâpe
2015 Domaine Duseigneur "Catarina"600
2016 Michel Lucien "Optimus"800
2018 Domaine du Pegau800
2017 Domaine du Pegau800
2013 Château Maucoil 1,5L1500
2008 Pignan de Rayas1800
2009 Château Rayas3500
2007 Château Rayas3500
2003 Château Rayas3000
BORDEAUX
Saint-Estèphe
2000 Chateau Canon Segur1600
2010 Château Montrose, 2.Cru3000
Pauillac
2015 Reserve de la Comtesse850
2008 Château Pichon Longueville Comtesse de Lalande, 2.Cru1700
2009 Château Baron Pichon Longueville, 2.Cru2800
2011 Château Mouton Rothschild, 1.Cru5500
2004 Château Mouton Rothschild, 1.Cru5500
1981 Château Mouton Rothschild, 1.Cru5500
Saint-Julien
2015 Pavillon de Leoville Poyferré750
2014 Pavillon de Leoville Poyferré750
2015 Château Leoville Poyferré, 2.Cru1500
Margaux
2016 Reserve d'Angludet750
2012 Segla1200
2014 Alter Ego Palmer1200
2013 Château Palmer, 3.Cru3500
2006 Château Palmer, 3.Cru2600
2001 Château Palmer, 3.Cru3750
1985 Château Palmer, 3.Cru5000
1995 Château Margaux, 1.Cru7000
Pessac-Léognan
2012 Domaine de Chevalier1200
2008 Domaine de Chevalier1100
Pomerol
2015 Château Lafleur-Gazin800
2012 Vieux Château Certan2200
1996 Vieux Château Certan2200
2014 Petrus25000
2012 Petrus25000
2007 Petrus25000
Saint-Émilion
2015 Dame Gaffelière700
SYDFRANKRIG
2016 Mas Jullien "Terrasses du Larzac", Languedoc600
2012 Domaine Tempier "La Migua", Bandol900
2011 Domaine Tempier "La Tourtine", Bandol950
2011 Matassa "El Serrat" Roussillon 1,5L *1000
ITALIEN
PIEMONTE
Dolcetto d'Alba
2018 Burlotto450
2018 Bartolo Mascarello600
2018 Giuseppe Rinaldi500
2015 Giuseppe Mascarello450
Barbera d'Alba
2018 Burlotto "Aves" 450
2017 Burlotto "Aves" 450
2017 Giacomo Fennochio450
2016 Conterno Fantino400
Langhe
2017 Burlotto, Langhe Nebbiolo550
2017 Guiseppe Mascarello, Langhe Nebbiolo800
Gattinara
2015 Nervi Conterno 1,5L1800
2014 Nervi Conterno "Valferana"1400
2013 Nervi Conterno "Molsino"1400
Barbaresco
2015 Produttori del Barbaresco600
2015 Luigi Giordani "Montestefano", Barberesco700
1999 Albino Rocca "Ronchi", Barberesco995
2013 Roagna "Pajé", Barberesco1200
2015 Fabio Gea, Neive1200
2013 Fabio Gea "Riserva", Neive1300
BAROLO
Verduno
2015 Burlotto800
La Morra
2012 Elio Altare995
2014 Corino750
2013 Oddero850
2016 Guilia Negri "La Tartufaia"900
2016 Guilia Negri "Serradenari"1000
2016 Guilia Negri "Marassio"1200
2015 Guilia Negri "Marassio"1200
2013 Roberto Voerzio "Cereqio"2200
2012 Roberto Voerzio "Cereqio"2200
Barolo di Barolo
2016 Giovanni Canonica "Paigallo"850
2014 Batolo Mascarello1400
2012 Batolo Mascarello1500
2012 Guiseppe Rinaldi "Brunate"2200
2009 Luciano Sandrone "Le Vigne"1500
2008 Luciano Sandrone "Le Vigne"1400
2004 Paolo Scavino "Carobric"1400
2001 Paolo Scavino "Cannubi"1600
2004 Camerano1200
Castiglione Falletto
2013 Roagna "Pira"1200
2014 Guiseppe Mascarello "Villero"1400
2015 Guiseppe Mascarello "Monprivato"1900
2006 Paolo Scavino "Bric del Fiasc"1400
2001 Paolo Scavino "Bric del Fiasc"1400
2001 Ceretto "Bricco Rocche"1750
Monforte d'Alba
2006 Cascina Fontana850
2014 Guiseppe Mascarello "Perno"1400
2012 Guiseppe Mascarello "Perno"1200
2015 Giacomo Fenocchio700
2015 Giacomo Fenocchio "Castellero"900
2010 Conterno Fantino "Vigna del Gris"900
2013 Aldo Conterno "Bussia"1100
1996 Aldo Conterno "Cicala"1600
2005 Aldo Conterno "Romirasco"2400
2006 Aldo Conterno "Granbussia" Riserva4500
Serralunga d'Alba
2014 Massolino700
2012 Luigi Pira "Margheria"800
2014 Dott. G. Cappellano "Piè Rupestris"1750
2009 Bruno Giacosa "Le Rocche del Falletto"2000
2015 Giacomo Conterno "Cerretta"2250
2015 Giacomo Conterno "Francia"2250
2013 Giacomo Conterno "Monfortino" Riserva6500
TOSCANA
Chianti
2016 Ormanni, Chianti Classico475
2015 Il Molino de Grace, Chianti Classico550
2018 Le Boncie "5", IGT500
2017 Le Boncie "Le Trame", IGT 1,5L1500
2016 Le Boncie "Le Trame", IGT 750
Montalcino
2015 La Fornace, Rosso di Montalcino450
2016 Cerbaia, Rosso di Montalcino500
2012 Cerbaia, Brunello di Montalcino1000
2014 Caparzo, Brunello di Montalcino700
2016 Uccelliera, Rosso di Montalcino500
2017 Cerbaiona, Rosso de Montalcino800
2016 Cerbaiona, Rosso de Montalcino800
2012 Cerbaiona, Brunello de Montalcino 1600
2007 Fuligni "Riserva", Brunello di Montalcino1500
2015 Stella di Campalto, Rosso di Moltalcino1100
2013 Stella di Campalto, Brunello di Moltalcino1700
2014 Case Basse "Soldera", 100% Sangiovese5000
2011 Case Basse "Soldera", 100% Sangiovese5000
2009 Case Basse "Soldera", 100% Sangiovese5000
Internationale Druesorter
2015 Avignonesi "Grifi", Cabernet Sauvignon/Sangiovese650
2015 Avignonesi "Desiderio", Merlot700
SICILIEN
Terre Siciliane & IGT
2011 Gulfi "NeroBaronj"650
2016 Gulfi "NeroMaccarj"650
2005 Gulfi "NeroMaccarj"800
Etna
2017 Tenuta di Aglaea "Thalia"550
2016 Tenuta di Aglaea "Contrada Santo Spirito"750
2017 Frank Cornelissen "Munjebel" *700
2016 Frank Cornelissen "Munjebel PA" *700
SPANIEN
RIOJA
2012 Conde Del Real Agrado, Reserva400
2017 Oxer "Atillero", Tempranillo650
2017 Oxer "Suzanne", Garnacha650
1987 Conde Valdemar, Gran Reserva1250
1986 Conde Valdemar, Gran Reserva1250
1982 Conde Valdemar, Gran Reserva1250
1994 Campillo1100
2007 López de Heredia "Viña Tondonia"600
1995 López de Heredia "Viña Tondonia", Gran Reserva1400
1970 Conde de los Andes2250
2012 Contino, Reserva800
2004 Contino "Vino Olivo"1400
2000 Contino "Vino Olivo"1400
1999 Contino "Vino Olivo"1400
1968 Bodegas Faustino, "V", Reserva1000
RIBERA DEL DUERO
2015 Telmo Rodrigues "Gazur"450
2013 Bodegas Veldemonjas "Los Tres Dones"650
2016 Dominio de Pingus "Flor de Pingus"1500
2014 Dominio de Pingus "Flor de Pingus"1500
2010 Dominio de Pingus "Flor de Pingus"1600
2010 Bodegas Vega Sicilia "Unico"3000
NV Bodegas Vega Sicilia "Reserva Especial" 08-09-10 Release 20204000
ANDRE GODE SPANSKE VINE
2014 Daniel Gomz Jimenez Landi "Las Uvas de la Ira" Toledo500
2017 Fedellos Do Couto, "Lomba dos Ares", Ribeira Sacra450
2018 Fedellos Do Couto, "Bastada", Ribeira Sacra650
1971 Palacio de Arganja, Bierzo950
2005 Bodegas San Roman, Toro600
2018 Envínate "Migan", Tenerife600
2018 Envínate "Taganan Margalagua", Tenerife600
USA
OREGON
2014 Cayuse, Syrah, Walla Walla Valley1400
2014 Phelps Creek, Pinot Noir, Columbia Gorge500
2016 Thomas Winery, Pinot Noir, Willamette Valley1400
CALIFORNIEN
2018 Littorai "Les Larmes", Pinot Noir, Andersson Valley900
2016 Littorai "Les Larmes", Pinot Noir, Andersson Valley900
2011 Sojourn Cellars, Pinot Noir, Sonoma Coast900
2015 Hirsch "Raschen", Pinot Noir, Sonoma Coast1400
2014 Hirsch "San Andreas Fault", Pinot Noir, Sonoma Coast 1,5L2400
2015 Hirsch "West Ridge", Pinot Noir, Sonoma Coast1400
2014 Hirsch "Reserve", Pinot Noir, Sonoma Coast 1,5L2400
2016 Long Meadow Ranch, "Hunt and Harvest", Cabernet Sauvignon, Napa Valley600
2012 Acumen, Cabernet Sauvignon Napa Valley800
2009 Mayacamas Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley1800
1999 Mayacamas Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley2100
1986 Mayacamas Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley3000
1982 Mayacamas Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley3000
2014 Dunn Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley1900
2013 Dunn Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley1900
1993 Dunn Vineyards, Petit Sirah, Napa Valley2500
2010 Opus One, Cabernet Sauvignon, Napa Valley4500
2002 Opus One, Cabernet Sauvignon, Napa Valley5000
2013 Colgin "Cariad", Cabernet Sauvignon, Napa Valley5000
2014 Harlan "The Maiden", Cabernet Sauvignon, Napa Valley4500
2014 BOND "Melbury", Cabernet Sauvignon, Napa Valley5500
2014 Anreu "Madrona Ranch", Cabernet Sauvignon, Napa Valley5500
2011 Corison, Cabernet Sauvignon, Napa Valley1500
2011 Scarecrow "Mt. Etain", Cabernet Sauvignon, Napa Valley1600
2013 Turley Winery "Bechtoldt Cinsault", Lodi650
2018 Sandhi, Pinot Noir, Santa Rita Hills700
2018 Whitcraft, Pinot Noir, "Presqu'ile Vineyards", Santa Maria Valley1100
2018 Whitcraft, Pinot Noir, Santa Barbara County900
AUSTRALIEN
2014 Yarra Yering, Pinot Noir, Victoria700
2011 Yarra Yering, Cabernat Sauvignon, Victoria900
2015 By Farr, "Farrside" Pinot Noir, Victoria800

SØD VIN

TYSKLAND
Mosel
2019 Dr. Hermann "Hubertuslay", Riesling Auslese700
2019 Dr. Hermann "Goldtröpfchen" GK, Riesling Auslese750
2019 Dr. Hermann "Kranklei" Alte Reben GK, Riesling Auslese800
2005 Dr. Hermann "Treppchen" GK , Riesling Auslese995
Rheinhessen
2019 K. P. Keller, Rieslaner Auslese 37,5CL500
2019 K. P. Keller "PIUS", Beerenauslese 37,5CL650
2015 K. P. Keller "Hubacker", Riesling TBA GK, 37,5CL3500
Franken
2000 Weingut Schloss Sommerhausen, Riesling Auslese 37,5CL500
2002 Weingut Schloss Sommerhausen, Riesling Beerenauslese 37,5CL500
FRANKRIG
Loire
2017 Domaine Juchepie "Les Quarts de Juchepie", Coteaux du Layon 50CL500
2019 Châteaux de Passavant, Coteaux du Layon500
2014 Domaine de Bablut, Côteaux de L'Aubance550
Sauternes
2012 Castelnau de Suduiraut, 1.Cru Classé 37,5CL400
2018 Carmes de Rieussec, 1.Cru Classé650
2017 Château Rieussec, 1.Cru Classé900
2015 Château Coutet, 1.Cru Classé800
2015 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur4000
2015 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur 37,5CL2200
2002 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur4000
2001 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur6000
UNGARN
Tokaji
1993 Chateau Megyer "Aszu 5 Puttonyos" 50CL700
PORTUGAL
Portvin
Vintage
2009 Dow's "Quinta Bonfim"800
2004 Dow's "Quinta Bonfim"800
2003 Dow's1250
1997 Dow's1400
2016 Noble & Murat900
2007 Taylors1100
2000 Fonseca1000
1998 Grahams "Quinta Malvedos"950
1998 Warre "Quinta Cavadinha"950
1980 Quarles Harris995
Madeira
1997 Justinos, Verdelho750
1977 Pereira d'Oliveira, Boal1500
1992 Pereira d'Oliveira, Malvazia1100
1990 Pereira d'Oliveira, Malvazia1300

DET RIGTIG GODE KØB

Disse vine sælges til nær kostpris, derfor skal man købe mindst en flaske fra det store kort, for at købe herfra.
En flaske pr. bord
2007 Taittinger "Comtes des Champagne", BdB, Brut, Reims995
2013 Agrapart "Avizoise", BdB, Extra Brut, Avize800
2006 La Fèrme de la Sansonnière "Vignes Fraçaise en Foule", Loire1750
2011 William Fèvre "Vaudésir", Chablis Grand Cru950
2018 Benjamin Leroux, Corton-Chalemagne Grand Cru1250
2016 Domaine Lafon "Genevrieres", Meursault 1.Cru2200
2019 Domaine Bernard-Bonin "Les Charmes-Dessus", Meursault 1.Cru1750
2017 Domaine de Montille "Les Folatières", Puligny Montrachet 1.Cru1300
2013 Etienne Sauzet "Les Folatières", Puligny Montrachet 1.Cru1750
2011 Château de Puligny "Bâtard-Montrachet", Grand Cru3200
2018 Frédéric Cossard "Abbaye de Morgeot" Chassagne-Montrachet 1.Cru950
2006 Bénédicte & Stéphane Tissot "Vin Jaune", Jura 62,5CL995
2018 Armand Rousseau "Lavaux St. Jacques" Gevrey-Chambertin 1.Cru2750
2017 Domaine Ponsot "Cuvée des Alouettes", Morey-St.-Denis 1.Cru1400
2018 Rémi Jeanniard "Clos de la Roche", Morey-St.-Denis Grand Cru1250
2014 Domaine des Chezeaux "Clos Saint-Denis", Morey-St.-Denis Grand Cru1750
2018 Frédéric Cossard "Les Herbues", Chambolle-Musigny 1,5L2000
2017 Anne Gros "Clos Vougeot - Le Grand Maupertui" Grand Cru1600
2017 Mongeard-Mugneret "Les Petits Monts", Vosne-Romanée 1.Cru1300
2016 Clos Frantin "Malconsorts", Vosne-Romanee 1.Cru1200
2006 Domaine Poisot "Romanée Saint-Vivant" Grand Cru1700
2014 Bruno Clavelier "Rognet", Corton Grand Cru1300
2018 Maxime Cheurlin Noëllat "Les Leuvrieres", Pommard800
2006 Matthieu Barret, Cornas800
2004 Château Rayas, Châteauneuf-du-Pape2800
2010 Château Leoville Poyferré, 2.Cru, Saint-Julien1800
2013 Roagna "Montefico Vecchie Viti", Barberesco1400
1996 Aldo Conterno "Granbussia" Riserva, Barolo2750
1998 Dunn Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley1800
2017 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur, Sauternes 37,5CL1500
2013 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur, Sauternes2500